Tortë me mus me çokollatë dhe bajame dhe baldosë

Unë nuk do të gëzohem për rezultatet e zgjedhjeve franceze, sepse kjo nuk do të ishte as mirësi dhe as e drejtë për mbështetësit e Putinit. Problemi, megjithatë, është se padyshim që në momentin që shpëton nga një dëmtues, fiton mbi një tjetër: ne jemi duke u ndjekur nga një baldos.

Badgers janë të famshëm se janë të patrembur, me lëkurë të trashë, të shkathët dhe të palëkundur, dhe ai që vjen për të na vizituar çdo natë i bën të gjitha kutitë. Ai filloi duke gërmuar barin më larg nga shtëpia dhe gradualisht u afrua. Mbrëmë në mesnatë Luka vendosi që kaq mjaftonte dhe u nis për ta ndjekur me biçikletën e tij. Ai kishte veshur brekë, i armatosur me një ombrellë dhe kishte një pishtar të lidhur në kokë. Ai dukej mjaft i shqetësuar, por në një mënyrë të çmendur, jo si një baldos i frikshëm. Shëtiste disa herë nëpër shtëpi, duke bërtitur kërcënueshëm dhe duke tundur ombrellën si arma vdekjeprurëse që nuk ishte para se të kthehej për të më qetësuar se megjithëse nuk e kishte parë krijesën fyese, mendonte se tani e tutje do të mbetnim vetëm. dua egon e meshkujve; ata janë një burim i vazhdueshëm argëtimi për mua). Këtë mëngjes u zgjuam me një lëndinë më të madhe se kurrë të gërmuar pikërisht përpara dritares së dhomës së gjumit. Ky baldos nuk është vetëm energjik dhe këmbëngulës, por ka edhe një sens humori të keq. Dhe qentë sapo ranë në gjumë …

Torta me çokollatë dhe mousse me çokollatë janë të preferuarat e mia absolute dhe kombinon më të mirat nga të dyja; nuk është shumë e ëmbël, dhe shija dhe cilësi, diku në mes, janë thjesht perfekte.

Shumë njerëz shtojnë zink për të rritur imunitetin kundër Covid dhe viruseve të tjera. Marrja e lartë e zinkut për periudha të gjata kohore mund të çojë në mungesë bakri. Bakri është thelbësor për formimin e kolagjenit, dhe gjithashtu ndihmon trupin të përdorë hekurin e akumuluar – një mungesë mund të çojë në anemi. Çokollata e zezë dhe bajamet janë burime të shkëlqyera të mjaltit, kështu që kjo tortë është një zgjedhje e mirë nëse keni marrë zink gjatë viteve të fundit. Burime të tjera të mira të mjaltit janë midhjet, mishrat e organeve, bishtajore, drithërat dhe bizelet.

Përbërësit (shërben 6-8)

150 g çokollatë e zezë (min. 70%)

120 gr vaj kokosi

5 vezë të ndara

150 g sheqer kallami

70 gr bajame të bluara

Një majë kripë

1/2 lugë çaji pluhur kardamom

Rum me lugë

Ngroheni furrën në 140°C. Shkrini çokollatën dhe vajin e kokosit në një banjë me ujë, ndërsa rrihni të bardhat e vezëve në një tas me borë të fortë. Në një enë tjetër rrihni të verdhat e vezëve dhe sheqerin, më pas shtoni bajamet e bluara, erëzat, rumin dhe çokollatën dhe vajin e kokosit duke i trazuar mirë. Në fund shtoni të bardhat e vezëve në një masë homogjene. Masën e derdhim në një tavë të lyer me yndyrë (kam përdorur një tepsi) dhe e pjekim për 45 minuta.