Torte pa sheqer me krem ​​bajamesh dhe fragola

Spesso mi è capitato di raccontarvi quanto il blog abbia cambiato in positivo la mia vita, seppure in maniera lenta e impercettibile ha reso me una persona più sicura, più fantasiosa, più appassionata, più appassionata, con magzioni. Devo molto a questo piccolo spazio virtualu che ho visto crescere giorno dopo giorno, dove ho passato ore a scrivere post, një litigare con l’html, një sognare grafiche che mi rappresentassero, një koment leggere.

Llogaria ime është se unë do të jem në gjendje të mbaj një gjurmë të ngushtë, personi që është ende në anën tjetër të botës është diamant dhe do të jetë në një engjëll, sepse pjesërisht është e mrekullueshme të lexosh, madje, për mua, atë Unë jam i rrezikshëm për të vënë në moto questa evoluzione interiore, relegando në un angolo quella pesante timidezza che mi porto dietro da tutta una vita e che non mi ha mai permesso di fare molto. Gjithmonë e kishte të vështirë ta zbulonte, nuk kishte pse të shqetësohej për situatën dhe çfarë duhej të bënin njerëzit e tjerë.

Me blogun kam një të vërtetë të madhe dhe e di që është e vërtetë që jam një person shumë i afërt me mua dhe që do të mund të mbështes projektet e mia më të njohura, por nuk do të jem importuesi. Mos me kontakto nese ke ndonje faqe te bukur, fotot me te pasura, foton me te bukura, te vetmen qe deshiron te te ndihmoje per gjera te tjera, me nje person qe mund t’i kaloje gomaret per para dhe para. me njerez qe do te kaloj ate gomarin per shtepi dhe trovanoni eshte nje ngushellim ne nje lloj fjalekalimi qe eshte vendim i shkruesit, riceta qe pronari do te pergatise per te dhenat importuese.

L’ho colt lentamente, piano piano, ma ora lo so: condividere parte di me stessa, le gioie, i pensieri, gli stat d’animo, le delusioni, le ricette, le foto, la luce che entra dalla finestra della mia cucina , I consigli hanno reso questo blog il mio, që është ndryshe nga të gjitha të tjerat, por që unë përfaqësohem, ose sasia në dritën që Katy që prej vitesh është një rimë në engjëll, besoj se nuk kam çfarë t’u jap të tjerëve, nuk është një crogiolo e informuar për jo. -ngritjet ndajnë tjetrin. Kjo është gjendja e gjendjes që më bën të ndihem sikur do të mund të bëj shumë: do të mund të bëj më shumë, të vij dhe jo, në fund të fundit, do të mund të njoh njerëzit e mrekullueshëm që duan. kanë një nxehtësi të fortë ndërmjetësuese. Të jesh vetëm me kalimin e një funerali të një komenti, me një tjetër prani konstante dhe dashurore, një tjetër spirancë me postë e letra… një person që në pjesën më të madhe nuk dëshiron të më shohë më, por në virtualen time. kuzhinë dhe dollakë da una ricetta, si sentono affini a chi scrive.

Quindi, più che me stessa, in realtà oggi vorrei ringraziare voi: voi lettori silenti, ma presenti, voi amiche di blog che lasciate semper un passaggio, voi timidi -come meche non lasciate mai un commento per paura di vero (che non è , eh!nuk di cfare dua te bej me fjalet qe kam pune per ty) feste e me lo dite ringraziandomi su facebook, voi che incappate qui per la prima volta e scoprite stupendovi che cuciniamo alcune cose nella stessa maniera, voi che vi siete iscritti al sito con la mail una not ricefive ad, non perdendovene neanche uno… tutti voi che, per una ragione o per un’altra, siete passati di qui.

Është bukur të shohësh që Girovegando në kuzhinë nuk është i interesuar për shiun meteorësh të jetës sime, një ide e vogël në të cilën mund të jesh i zoti, por që do të lejohet të bësh pak punë. Shihni edhe blogun që është pjesë e imja dhe çfarë është më e rëndësishmja, dovesse anche essere questo l’ultimo post (spero di no!), Nulla potà cambiare quello che mi ha dato, che mi ha fatto diventare… quello che voi mi fatto dato diventare.

Ky engjëll pafundësisht i vogël në internet është një provë e vërtetë që në bazë të ditës është një ndryshim i ajrit të kondicionuar, i cili është i ngushtë dhe me të tjerët. Kushtëzimi është padyshim mësimi më i mirë dhe më i rëndësishëm në jetën e dy viteve të fundit dhe unë kam dhënë dhe vazhdoj të jap. Shpresoj të jem në gjendje të mbështes mundësinë e kapjes.

Quindi festeggiamo condividendo una torta che possono mangiare quasi tutti: sana, leggera, senza zucchero, con tanta frutta e buona.

Përgatitja për gatimin e një tigani me yndyrë spanjolle vetëm me malt, rezultati është shumë i ëmbël dhe i ëmbël. Mund të merrni një tortë me sheqer për një delikatesë të shijshme, por mund të shtoni edhe një dozë malti prej 30-40 gramë në bazën e kremit.

The ricetta viene semper dal mio ultimo libro acquisto, che mi sta dando tante soddisfazioni. Sapo e vendosa natën – si recetë e autorit – me mandorle dhe vendosa një stampë në pikolo, duke mbajtur të pandryshuar sasinë e përbërësve. U përpoqa ta përdorja edhe pse më sugjerohej, por torta rezultoi me shumë bas për shijet e mia. Unë ndoshta jam në ballë të një kremi, por nuk është problem, për shkak të rrëmujës në biccione, gatuaj me tortën me çokollatë të grirë dhe tortën që vjen me ëmbëlsirë.

Përbërësit për një tortë 18 cm (come la mia) ose për 23 cm (come da ricetta):

360 ml latte soje natyrale

1 kukiano aceto di mele

50 gram farina di mandorle

170 gr farina 00

50 gr farina integrale

1 qyqe raco bikarbonat

1 cucchiaino abbondante lievito in polvere

30 gram amido di mais

një qenush me qyqe vanilje në gjysmë

një picë e vogël e bukur

10 g macinati gjysmë lino (opsionale)

80 ml vaj orizi

130 g malto di riso

5 copa reçel fragola

2 qyqe uji

Për kremin e të gjitha mandorlave (deri në 18 cm):

1,5 litra latte di soje ose avena ala vanilje

200 gr malto di riso

5,5 g agar agar në polvere (rreth 2,5 cucchiaini)

120 g buro di mandorle (100% mandorle)

30 gram amido di mais

në pjatën anësore:

400 g Fragole

lule të bardha

Procedura e tortës dhe montimi i tortës:

Në një brokoli vendosim sojën dhe uthullën, qoftet dhe valëzimet së bashku për 10 minuta pa asnjë ëmbëlsirë të nxehtë.

Në një empia ciotola setacciamo la farina 00, il bikarbonato, il lievito e l’amido di mais. Shtojmë të gjithë farinën, vaniljen, sallën, mandorla farinën dhe gjysmëlinon. Ne jetojmë me një zhgënjim.

Kompostën e latte dhe uthullën e shtuar në vajin dhe maltin e orizit, i përziejmë mirë me forcë dhe version vetëm këta përbërës të lëngshëm në disa prerje. Mezcoliamo con una spatola fino ad amalgamare il tutto, ma non troppo a lungo, altrimenti la torta risulterà gommosa.

Mund te kompozojme nje tortilla ne pjesen e pasme te pjates dhe ta pjekim ne furre te parangrohur ne 180° per rreth 30 minuta duke e verifikuar gatimin me nje cope embelsire ne qender. Sforniamo, facciamo raffreddare e estraiamola dallo stampo. Kur është plotësisht ftohtë, kemi një kor në një rresht horizontal për shkak të horizontales. Pjesa e sipërme është shumë e hollë dhe parenkimale.

Në një pentolino të vogël gatuajmë reçelin me ujin dhe në mes mbërrijmë në fund të ditës. Mbi ëmbëlsinë e kekut spërkasim kompostin: ky pasazh i jep të drejtën bazës dhe të mbulojë filtrimin e shtresave të tortës.

E marrim tortën mbrapsht, mbulojmë pjesën e pasme të pjatës së tortës dhe shtojmë pjesën e poshtme të kekut. Shpërndani metà della del creme alle mandorle su questa base, lasciamo riposare për 10 minuta, finché non si previousà una sottile pellicola, quindi copriamo con l’altra metà di torta. Presim 2 minuta, më pas vetëm përtojmë pjesën tjetër të kremit.

Lasciamo raffreddare një ambient me temperaturë, poi mettiamo in frigo per l’ameno 6 ore, o anche tutta la notte.

Mund të shërbejmë fillimisht, afër pjesës së pasme të stampës, të eliminojmë vatrën dhe dekorimet me interesin fragole tagliate dhe lasciate alcune. Për këtë ditë perfekte vendosim tortën me një copë pastë të tymosur të lënë në ujë të nxehtë.

Skuqini në frigorifer për rreth 2 ditë.

Krem krem ​​të gjitha bajameve:

Në një tazzina gatuajmë agarin me alcuni cucchiai presi dal quantitativo del latte di soia, versiamo il restante in un’ampia pentola, aggiungiamo il malto e l’agar disciolta. Përziejmë me një frustrim dhe porcion deri në emboli në mes, fillimi i abacisë është hera e parë që kremi “impazsisca”. Mescoliamo e facciamo sobbollire në 4-5 minuta.

Ne e duam menjëherë dashurinë e më shumë në 3 cucchiai sesa acqua fredda, gjobë për të bërë një liscio e denso.

Kur latte është sëmurë për kohën e nevojshme, ne kemi grykën e mandorles dhe e përziejmë fuqishëm, ne mund të shpëtojmë nenexhikun dhe minierat dhe njëbrirëshit vetëm të dekurajuar me përtesë, ende të nxehtë. Raportoni në top dhe më pas në zjarr.

Fillimisht kremin e kekut e perdorim ashtu sic eshte pjekur, shpresojme qe te piqet dhe te shtohet lehte ose per rreth 20-25 minuta te perzihet me buke dhe buke.

Një gërvishtje nga froni.