Ushqime të shëndetshme për Muajin e Ushqimit!

Ky postim është sponsorizuar nga miqtë e mi në BabbleBoxx. Të gjitha mendimet janë të miat!

Si nutricioniste, mendoj se çdo muaj është një muaj i të ngrënit! Por me pranverën në ajër dhe një dëshirë të natyrshme për të gjitha produktet e stinës, Marsi ndihet si një kohë e shkëlqyer për të festuar marrjen e zgjedhjeve ushqimore të informuara dhe zhvillimin e ushqimit të shëndetshëm pa sakrifikuar shijen.

Muaji i ushqimit të këtij viti fokusohet në shijet nga e gjithë bota. Këtu në Wholesomelicious, unë jam i përkushtuar të ndaj një kuzhinë që pasqyron një shumëllojshmëri të gjerë kulturash. Qoftë kuzhina e Lindjes së Mesme, ajo evropiane, meksikane, aziatike apo tradicionale e Amerikës së Jugut, shumëllojshmëria e shijeve me shije të shëndetshme janë recetat e mia të preferuara.

Sot po ndaj disa produkte argëtuese që mund t’i përfshini në kuzhinën tuaj të përditshme!

Produktet

Tahini është një nga përbërësit e mi të preferuar kur bëhet fjalë për një salcë të shijshme ose salcë sallate. Mighty Susame Tahini është një produkt kaq argëtues me një veçori shtrydhëse! Më pëlqeu shumë ky tahini me aromë Harrisa për një punch pikante dhe teksturë kremoze. Shpesh e gjej veten duke e shtrydhur këtë në shumë ushqime dhe lojë me birila që i dua për drekë!

Arsyet pse e dua Might Susame Tahini

  • Është i përshtatshëm! Fakti që nuk duhet të përzieni tahinin ose të përpiqeni ta nxirrni nga kavanozi me lugë është një ndryshim i plotë në lojë. Ky tahini është i butë dhe kaq i lehtë për tu tundur dhe shtrydhur.
  • Ushqyese! Tahini është një nga ato ushqime të pasura me lëndë ushqyese që përmban një shumëllojshmëri makro dhe mikroelementesh: proteina, yndyrna të shëndetshme, kalcium, hekur, kalium, fibra, magnez dhe më shumë.
  • Shkathtësia: Më pëlqen të përdor tahinin në salcën time të sallatës si një përforcues shije në një tas me të mira ose edhe si një lyerje në një sanduiç ose mbështjellës.

Aminoacidet sekrete organike të kokosit të kokosit

Për të gjitha ato receta aziatike që zakonisht përmbajnë salcë soje dhe shumë natrium, unë gjithmonë arrij tek Amino kokosi! Ky Aminos Sekret i Kokosit të Kokosit përmban më pak se 72% natrium në krahasim me salcën tradicionale të sojës dhe mund të përdoret si një zëvendësues 1:1 në receta.

Është pak e ëmbël me shije umami dhe është e përkryer për tiganisje! Receta ime e preferuar me aminoacide të kokosit? Kupat koreane të viçit janë një hit i madh në familjen tonë. Më pëlqen gjithashtu të përdor aminoacide të kokosit si një llak të vogël mbi perimet e skuqura. Shtoni sasinë e duhur të ëmbëlsirave dhe të kripurave!

Minut oriz

Kush mund të debatojë për një pjatë anësore të përgatitur në vetëm një minutë? Sigurisht që jo unë! Më pëlqen komoditeti i Minute Rice dhe fakti që mund ta kem këtë shtesë në dietën time në vetëm 60 sekonda.

Minute Rice shkon shumë mirë me një shumëllojshmëri pjatash dhe më pëlqen veçanërisht që është i porcionim në mënyrë perfekte për të siguruar sasinë e duhur! Kombinimi i orizit kafe dhe quinoa-s së kuqe është i preferuari im. Më pëlqen ta kombinoj këtë me proteina, perime dhe salcë ose salcë për një tas të shijshëm. Kjo është bërë një element kryesor për mua për Taco Martën!

Si dikush që është gjithmonë në kërkim të ushqimit në lëvizje, Minute Rice është padyshim një shpëtimtar për drekë dhe darkë, madje edhe për mëngjes! Minute Rice është gjithashtu i shkëlqyeshëm për gatimin dhe përgatitjen e drekës për fëmijët e mi në mëngjes përpara se të shkoj në shkollë.

Llak lajthie Nutiva

Kjo nutella vegane ka shije të mahnitshme në fruta ose për argëtim, duke u përhapur në bukë, petulla ose vafla. Ju gjithashtu mund të shijoni direkt nga kavanozi! Fëmijëve të mi u pëlqen të shijojnë një lugë luleshtrydhe të freskëta për mëngjes pas shkollës.

Më pëlqen që Nutiva krijoi këtë yndyrë të shijshme lajthie që përmban 40% më pak sheqer se markat kryesore! Patjetër që ka të njëjtën shije të shijshme, pa ndjesinë e ëmbëlsirës për mëngjes. Kjo yndyrë kremoze është me bazë bimore, organike e certifikuar, pa OMGJ dhe vegan!

Receta 33

Bajamet janë një nga ushqimet e mia të preferuara. Më pëlqejnë veçanërisht bajamet me shije dhe këto bajame nga Receta 33 nuk bëjnë përjashtim! Ajo që e bën unike recetën 33 është se aroma e bajameve rrjedh brenda bajames për të parandaluar rrëmujën në gishtat tuaj. Këto bajame të injektuara janë bërë me lëndë ushqyese të vërteta si kopër e thatë, rozmarinë, bishtaja të thata të vaniljes, speca serano të thata dhe më shumë! Nuk gjeta një shije të vetme që nuk më pëlqente. Nuk ka aditivë!

Këto bajame keto janë mbështjellësi i përsosur i mëngjesit, një shtesë e shkëlqyeshme për një dërrasë sallami, apo edhe si një krisje shtesë për sallatën tuaj të preferuar! I bashkova bajamet me kopër hudhër me një gotë sauvignon blanc dhe çedër të bardhë.

Receta 33 ofron një zbritje prej 2 dollarësh për çdo qese 4 oz me bajame të blerë nga faqja e tyre e internetit!