V egan D ad: Briosh bagels

Kohët e fundit pashë gjevrek me briosh në dyqan ushqimesh dhe, të them të drejtën, dukeshin të tmerrshme. Isha shumë i sigurt se mund të bëja një version vegan që ishte shumë më i mirë se ai që shiste Loblaws. Kisha te drejte! Janë të buta dhe jashtëzakonisht të shijshme, të thekura me reçel ose si sanduiç. Janë shtesa perfekte për çdo drekë apo drekë. Receta është një përshtatje dhe një përzierje e Reinhart. Ju gjithashtu mund të bëni dy sanduiçe 1 lb nëse dëshironi.

PËRBËRËSIT

Bën 8 gjevrek të mëdhenj

Kërpudha

– 2,25 okë miell buke

– 8 g maja të menjëhershme

– 4 ml qumësht soje i vakët i thjeshtë

brumë

– 2 okë patate të ëmbël të ziera

– 4,5 ml qumësht soje i thjeshtë (i ftohtë) ose aquafaba *

– 14,75 ons miell buke

– 1 ons sheqer

– 1,25 lugë gjelle (10 g) kripë (ose një bujare 0,25 lugë gjelle (4 g) nëse përdorni gjalpë të kripur)

– 4 ons vaj vegan, në temperaturë dhome **

Lëng gjuetie pa leje

– ujë të mjaftueshëm për të mbushur tenxheren në një lartësi prej rreth 1.5 inç

– 1 lugë gjelle sodë buke

– 1 lugë gjelle sheqer kaf

* Unë nuk gjeta një ndryshim midis qumështit të sojës ose aquafab në një test shije të verbër.

** Ju duhet vaj që do të ngurtësohet kur të jetë ftohtë. Kam përdorur shtëpi dhe Melt me ​​rezultate të shkëlqyera.

METODA

1. Rrihni përbërësit e pandispanjës së bashku në një tas blender derisa të jenë të lëmuara. Mbulojeni dhe lëreni të ngrihet për 45 minuta.

2. Përziejini së bashku patatet e ëmbla dhe qumështin (ose aquafab) me një blender zhytjeje në një tas të vogël (Unë përdor një gotë matëse për lëngun pyrex 1 filxhan) derisa të jetë shumë e butë. Rrahni në sfungjer.

3. Shtoni miellin, sheqerin dhe kripën. Përdorni grepin e brumit për të përzier përbërësit në një brumë të trashë. Sigurohuni që të përfshihen të gjithë përbërësit. Lëreni të pushojë për 5 minuta.

4. Me grepin e brumit në shpejtësi mesatare, shtoni rreth 2 lugë gjelle gjalpë vegan në të njëjtën kohë, duke pritur që të rritet në brumë përpara se të shtoni më shumë. Brumi do të fillojë të jetë i fortë, por do të zbutet pasi thith më shumë yndyrë.

5. Pasi gjalpi të ndizet, gatuajeni brumin për 5-7 minuta ose derisa të jetë i qetë.

6. Formoni një top, vendoseni në një tas të lyer me pak vaj, mbulojeni dhe lëreni të ngrihet për 60 minuta.

7. Ndani brumin në 8 pjesë të barabarta. Formoni secilën pjesë në një top.

8. Shtroni një tepsi të madhe me letër pjekjeje të lyer pak me yndyrë.

9. Mbërtheni qendrën e topit me gishtin e madh dhe tregues, më pas formoni një unazë. (Më duket më e mira kjo metodë, sepse gjevrek i fundit është delikat dhe e lejon atë të përballojë procesin e gjuetisë pa leje pa u copëtuar).

10. Në tepsi të përgatitur vendosim rrathët e brumit të formuar, i spërkasim me vaj, i mbulojmë me mbështjellës dhe i vendosim menjëherë në frigorifer për 8 orë ose gjatë gjithë natës. Bagutet do të jenë rritur dhe forcuar në të ftohtë.

11. Kur të jeni gati për pjekje, ngrohni furrën në 450 gradë. Lëngun e zierjes e vendosim në një tenxhere të madhe.

12. Shtoni në tenxhere sa më shumë gjevrek (zakonisht katër), nga lart poshtë (duhet të notojnë). Përziejini jo më shumë se 30 sekonda, më pas kthejeni. Përziejini jo më shumë se 30 sekonda, më pas transferojeni përsëri në tepsi të përgatitur. Përsëriteni me bagelët e tjerë.

13. Piqni për 8 minuta, më pas kthejeni tavën. Nëse pjesa e poshtme e gjevrekut është shumë kafe, mund ta vendosni fletën e pjekjes sipër një tepsi të zbrazët në këtë moment për të izoluar pjesën e poshtme. Piqni edhe për 6-8 minuta të tjera derisa të marrin ngjyrë të artë.

14. Lëreni të ftohet dhe shërbejeni!